Sol Klarnet ve Si Bemol Klarnet Arasındaki Farklar Ve Klarnet Çeşitleri

Sol Klarnet ve Si Bemol Klarnet Arasındaki Farklar Ve Klarnet Çeşitleri için yorumlar kapalı

Klarnet, sesi duyulduğunda herkesi adeta kendisine hayran bırakan, karakteristik sesli üflemeli bir çalgıdır. Hem Türk müziğinde, hem de batı müziğinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Orkestralarda özellikle solo enstrüman olarak sıkça kullanılır.

Günümüzde klarnetin popülerliği iyice artmış durumda. Klarnet derslerine başlamayı düşünen bir çok kişi için hazırlanan bu yazıda, klarnet seçimi, klarnet türleri ve en çok kullanılan klarnet türleri olan si-bemol ve sol klarnet arasındaki farklara değinmek istedik. Klarnet hakkında bir çok kişinin kafasında bulunan soru işaretlerini gidermek istedik.

Klarnetin hem Türk müziğinde, hem de Batı müziğinde oldukça sık kullanılan bir enstrüman olduğundan bahsetmiştik. Ancak iki farklı müzik türünde de oldukça önemli yere sahip olan bu enstrümanın bir çok çeşidi var. Klarnet kursu İzmir eğitmenleri tarafından hazırlanan bu yazı ile, tüm klarnet türleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Eğer klarnet çalmaya başlamak istiyorsanız, bu yazıyı okuyarak nasıl bir klarnet almanız gerektiği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sol klarnet ve Si Bemol klarnet arasındaki farklara geçmeden önce, Türk müziği ve Batı müziği arasındaki farklara biraz değinelim. Türk müziğini batı müziğinden ayıran en temel fark, notalar arasından bulunan komalardır. Türk müziğinde her 2 nota arasında 9 koma varken batı müziğinde 1 tam ses olarak geçer. Temel ritim kalıpları da oldukça farklı olan bu iki müzik türünü birbirinden ayıran oldukça fazla fark vardır.

Eğer aklınızda “Peki seçeceğimiz klarnetin, müzik türüyle ne alakası var?” gibi bir soru varsa Sol klarnet ve Si Bemol klarnet arasındaki farkları anlatarak bu soruyu cevaplayabiliriz. Sol klarnet ve Si bemol klarnet arasındaki en temel fark karar seslerinin farklı olmasıdır. Sol klarnette karar sesi Sol (G) (Türk müziğinde rast perdesi olarak tanımlanır) notası iken Si bemol klarnette karar sesi Si bemol notasıdır.

Türk müziğinde daha çok Sol klarnet tercih edilir. Bunun nedeni; sol klarnette komaların daha kolay çıkartılmasıdır. Si bemol klarnette batı müziğinde en çok tercih edilen klarnet türüdür.

Bu bilgiler, Türk müziğinde si bemol yada başka bir klarnet türünün kullanılmayacağı anlamına gelmemelidir. Çünkü her iki klarnet türü de, her iki müzik türünde kullanılabilir. Ancak çalım kolaylığı ve tınıları yüzünden iki müzik türünde daha çok kullanılan klarnet türleri, Türk müziği için Sol Klarnet, Batı müziği içinde Si Bemol klarnet olarak şekillenmiştir.

Sol klarnet ve Si bemol klarnet haricinde de oldukça fazla klarnet türleri vardır. Bunlar; mi bemol klarnet, re klarnet, la klarnet, la bas klarnet, si bemol bas klarnet gibi karar sesleri ve tonları farklı klarnetlerdir.

Klarnet öğrenmek keyifli bir süreçtir. Ancak klarnet seçimi klarnet çalmaya başlamak isteyen bir çok kişi için kafa karıştırıcı bir konu olmuştur. Klarnet dersi İzmir eğitmenlerinin siz klarnet çalmaya başlayacaklar için hazırlamış olduğu bu yazıda da anlatılmak istenen; klarnet seçiminden önce karar verilmesi gereken konu hangi müzik türünün icra edileceğidir. Sizde klarnet çalmak istiyorsanız, yapmak istediğiniz müzik türüne karar verin ve kendinizi müziğin dünyasına bırakın..

 

Tags:

Author: Murat Erturgut

Comments are closed.