Klarnet Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?   

Klarnet Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?    için yorumlar kapalı

Eğer hevesli bir müzisyenseniz, öğrenmeniz gereken en önemli derslerden biri, enstrümanınızın uygun bakımın tutarlı ses kalitesini korumanıza ve uzun vadede paradan tasarruf etmenize yardımcı olacağıdır.

Çalmayı öğrendiğiniz enstrüman klarnet ise, enstrümanınızı nasıl iyi durumda tutacağınızı ve bir şeyin ne zaman kırıldığını nasıl söyleyeceğinizi bilmek iyidir, böylece hemen tamir edebilirsiniz. Bir klarnetçi olarak ihtiyaç duyabileceğiniz en yaygın onarımlardan bazılarını ve onlara ne zaman ihtiyacınız olduğunu nasıl söyleyeceğinizi ele almak için bu çalışmayı düzenledik.

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için klarnete en doğru şekilde nasıl bakım yapıır sorusunu cevaplayacağız. Eğer siz de klarnet çalarken hayati önem taşıyan doğru bakım tekniklerini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Klarnet Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Sızıntılar

Bir klarnet üzerinde çeşitli yerlerde sızıntılar meydana gelebilir. Sızıntı ton deliklerinde meydana gelirse, büyük olasılıkla oynarken parmaklarınızın pedlerini kullanmazsınız. Özellikle yeni başlayanlar, klarnetlerinin ton deliklerini pedler yerine parmak uçlarıyla kapatmaya çalışırlar. Bu genellikle havanın sızmasına izin verir.

Öte yandan, cihazın pedlerinde ve/veya bağlantılarında bir hava sızıntısı varsa, muhtemelen deneyimli bir tamir teknisyenine gitmelisiniz. Profesyonel bir klarnet tamircisi bu sızıntıları hızlı ve kolay bir şekilde kontrol edebilir. Tabii ki, klarnetin üst ve alt eklemlerinde küçük bir üfleme testi yaparak pedlerde veya eklemlerde bir sızıntı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eklemler bir arada kalmazsa, sızıntıyı buldunuz demektir.

Klarnetiniz ciddi şekilde çatlamış olduğu için hava sızdırıyorsa, bu da ahşap klarnetlerle daha fazla olur, yeni bir klarnet satın almanın zamanı gelebilir. Klarnetinizdeki çatlak havanın geçmesine izin vermeyecek kadar küçükse, daha da kötüleşmeden önce bir tamirci çatlağı doldurabilir.

Padler

Klarnet pedlerinizin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini bilmek için sadece bakmanız gerekir. Ped eski, renksiz veya püskü görünmeye başlıyorsa, muhtemelen sızıntı yaptığını varsayabilirsiniz.

Klarnetinizdeki pedler gevşemiş veya bağlanmamışsa, bunları kolayca yerine yapıştırabilirsiniz. Sızdırmazlık için balmumu, sıcak tutkal veya mikro çimento dahil olmak üzere kullanabileceğiniz birçok farklı yapıştırıcı vardır.

Pedlerinizi değiştirmeniz gerekiyorsa, bazı uzmanlar mantar pedlerini kullanmanızı önerir, çünkü mantar sudan daha az etkilenir.  Mantar pedleri ayrıca deri pedlerinden çok daha uzun süre dayanır.

Gürültü

Klarnetinizden alışılmadık bir ses duymanızın birkaç nedeni vardır. Bir mantar tamponu düşmüşse, aletin parçaları temas etmemesi gereken temas ediyor olabilir. Metal üzerindeki herhangi bir metal veya ahşap üzerindeki ahşap teması gürültüye neden olur ve derhal düzeltilmelidir.

Anahtarlarınız bükülmüşse, diğer anahtarlarla temas edebilir ve bir ses çıkarabilirler. Bu da derhal düzeltilmelidir. Bununla birlikte, gürültünün en yaygın nedeni, sol kolları sağ tuşlara bağlayan pimleri birbirine bağlayan cilt tabakası yıprandığında veya düştüğünde ortaya çıkar.

Bunun yılda yaklaşık bir kez gerçekleşmesi beklenebilir ve düşük E ve düşük F# notalarını çalarken fark edilebilir. Bu durumda, klarnetinizi kalifiye bir uzmana götürün ve durumu ucuz ve hızlı bir şekilde düzeltebilmelidirler. Enstrümanınızın çok daha sıkı hissedeceğini ve aşırı gürültünün ortadan kalkması gerektiğini fark edeceksiniz.

Tags:

Author: Eda Erturgut

Comments are closed.