Klarnet Nasıl Tutulur?   

Klarnet Nasıl Tutulur?    için yorumlar kapalı

Klarnet çalmayı öğrenmek hem iyi bir nefes eğitimine hem de müzik eğitimine bağlıdır. Ama bunların hepsinden önce iyi bir şekilde klarnet çalabilmek için klarneti doğru tutmayı öğrenmek gerekmektedir.

Bir klarnet tutmayı öğrenmek için el yerleştirme ve duruş son derece önemlidir. Bu temel ilkeler net bir ton ve iyi bir ses elde etmenize yardımcı olacaktır. Bir süredir klarnet çalıyor olsanız da ya da ilk klarnet dersinizi almış olsanız da, klarnet tutmayı öğrenmek tüm yeni başlayanlar için önemli bir ilk adımdır.

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için klarnet en doğru şekilde nasıl tutulur sorusunu cevaplayacağız. Eğer siz de klarnet çalmanın ilk adımı olan doğru tutuşun inceliklerini öğrenmek ve tekniğinizi sağlam bir temel üzerine kurmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Klarnet Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Klarnette Sol El Pozisyonu  

Klarnet çalarken, sol eliniz üst eklem olarak da bilinen enstrümanın üst yarısını kaplayarak önemli bir destek sağlar. Sol elinizi üst eklemdeki üst deliklerin üzerine yerleştirerek klarneti tutmanız gerekmektedir.

Sol başparmağınızın üst eklemdeki arka deliği kaplayacak, birinci, ikinci ve üçüncü parmaklarınız ön üç deliği kaplayacaktır. Sağlam ama çok sıkı olmayan bir tutuşa odaklanın. Bu klarneti çalarken elinizi esnek ve hareketli tutmak için son derece önemlidir.

Klarnette Sağ El Pozisyonu

Ardından, sağ el yerleşimini öğrenin. Bir klarnet tutmayı öğrendiğinizde, sağ elinizin alt eklem olarak bilinen klarnetin altını desteklediği öğretilecektir. Hemen hemen tüm klarnetlerde, bir klarnet üzerindeki alt eklem gümüş veya nikelden yapılmış bir kancaya sahiptir. Aletin dengelenmesine yardımcı olmak için sağ başparmağınızı bu kancanın altına yerleştirin.

Daha sonra, sol elinizle üst eklemde olduğu gibi, sağ elinizin birinci, ikinci ve üçüncü parmakları alt eklemin deliklerinin üzerine yerleştirilecektir. Serçe parmağınız bu deliklerin altındaki tuşların yakınında sarkacaktır.

Klarnette Doğru Vücut Pozisyonu

Artık ellerinizi nereye koyacağınızı öğrendiğinize göre, bir sonraki adım doğru duruşu öğrenmektir. Nefesli bir enstrüman olarak, klarnet sesi nefesinizin kalitesine bağlıdır. Solunum tekniğiniz yanlışsa, klarnet çok gıcırtılı veya içi boş gelebilir.

Klarnet içine üflediğinizde nefesinizin pürüzsüz ve güçlü olmasını sağlamak için, her zaman uzun, düz bir omurga ile oturun veya durun. Omuzlarınızı düşürmeyin veya üst sırtınızı yuvarlamayın. Dik bir omurga koruyarak, akciğerlerinizi tam kapasitede kullanabilir ve nefesinizi etkili bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Bu, klarnet çalma şeklinizde büyük bir fark yaratacaktır.

Klarnette Doğru Açı İle Tutuş

Son olarak, doğru çalma açısına hakim olarak bir klarnet tutmayı öğrenin. Klarnet ellerinizde ve düz bir sırt ile tutulduğunda, klarneti vücudunuza yakın tutun, namlu neredeyse göğsünüze paralel olacaktır.

Kollarınız neredeyse 90 derecelik bir açıda olmalıdır, ancak çalarken çok sert olmayın. Rahat kalın, böylece kolayca çalabilirsiniz.

Tags:

Author: Eda Erturgut

Comments are closed.