Yeni Bir Klarnet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Yeni Bir Klarnet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz için yorumlar kapalı

Klarnet çalmaya yeni başlayanlar için akıllarındaki en önemli sorulardan bir tanesi de iyi bir klarnet nasıl alırım? Ya da klarnet alırken nelere dikkat etmeliyimdir. Çünkü aldığınız enstrüman, hem sizi tatmin etmeli hem motive etmeli hem de teknik olarak doğru özelliklere sahip olmalıdır.

Bu nedenle biz de bugünkü yazımızda, sizler için yeni bir klarnet alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine değindik..

Klarnet eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Buraya Tıklayın..

Klarnette Bek Seçimi

Yeni bir klarnet alırken en çok dikkat etmeniz gereken konuların başında iyi bir bek seçimi gelmektedir. Klarnette iyi bir bek seçimi hem sesin kalitesini hem de çalma kolaylığını sağlayacaktır.

Beklerin kendi içlerinde de sınıfları olduğunu unutmamamız gerekir. Genellikle sıfır aldığımız bir klarnetle birlikte kapalı bir bek gelir. Fakat açık bir bek ile çalmak, özellikle komalı sesleri çıkarmak çok daha kolaylaşacaktır.

Hangi Tür Klarnet Alacağınıza Karar Vermelisiniz

Klarnetlerin hepsi tabi ki aynı değildir. Fakat kalitelerinin yanı sıra klarnetler Si Bemol ve Sol klarnet olarak ikiye ayrılır.

Çalmak istediğiniz türe göre bu iki klarnet türü arasında doğru seçimi yapmanız gerekir. Eğer Si Bemol bir klarnet alacaksanız, bu klarnetle komalı sesler ve Türk müziği makamlarını çalmanızın daha zor olacağını bilmeniz gerekir.

Tuşların Kaplamasına Dikkat Etmeniz Gerekir

İyi bir klarnetin kriterlerinden biri de tabi ki tuşlarının kaplamalarıdır. Farklı kaplama malzemeleri klarnetlerin çalım kolaylığı bağlamında oldukça önem arz etmektedir. Fakat sanılanın aksine klarnetin tuşlarının kaplaması ton anlamında bir farklılık yaratmayacaktır.

Başlangıçta Ağaç Klarnet Tercih Edilmeli Midir?

Ağaç klarnetler bakımları daha zor olan klarnetlerdir. Yapı malzemesi gereği çok daha titiz ve özenli olarak korunması ve çalınması gerekir. Bu nedenle ton olarak çok daha doyurucu olan ağaç klarnetleri başlangıç seviyesinde almak çok da akıllıca bir karar olmayabilir.

Tüm bu özellikleri aklınızda tutmak ve hepsine hakim olarak bir klarnet almak bazen zor bir süreçtir. Bu nedenle öncelikli olarak klarnetlerden anlayan, sizin ihtiyaçlarınız ve bütçenize göre bir klarnet seçmenize yardımcı olacak biriyle birlikte bu kararı vermek en doğru yöntem olabilir.

Tags:

Author: Eda Erturgut

Comments are closed.