Klarnet Nasıl Temizlenir?

Klarnet Nasıl Temizlenir? için yorumlar kapalı

Hem Türk müziğinin hem de batı müziğinin en keyifli üflemeli enstrümanlarından biri olan klarnet, pek çok insanın hevesle öğrenmek istediği enstrümanların başında gelir. Fakat klarnet çalmak, enstrümana sahip olmak tek başına yeterli değildir.

Klarnet çalmayı seven ve enstrümanına değer veren biri olarak, muhtemelen klarnetin nasıl temizleneceğini öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Klarnetinizi çalmayı bitirdiğinizde ve kasasında saklamaya hazır olduğunuzda, temiz ve depolamaya hazır olduğundan emin olmak için atmanız gereken birkaç adım vardır.

Biz de bugünkü yazımızda bu adımlar hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Klarnet Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Klarnet Kamışlarını Çıkarın

Klarnetin nasıl temizleneceğini bilmenin ilk adımı, her kullanımdan sonra klarnet kamışlarınızı çıkarmaktır. Klarnet bakımının önemli bir parçası, her kullanımdan sonra kamışlarınızı çıkarmak ve kuruması için bir kamış tutucuda saklamaktır. Saklamadan önce, fazla nemi dikkatlice sildiğinizden emin olun. Kamışlar çok hassas ve kırılması kolaydır, bu nedenle montaj sırasında enstrümanınıza koyduğunuz son şey ve çalmayı bitirdiğinizde enstrümanı parçalara ayırdığınızda çıkardığınız ilk şey olmalıdır.

Ne yaparsanız yapın, kamışı ağızlık üzerinde bırakmayın. Bunu yaparsanız, çok iyi kuruması mümkün olmayacaktır ve kısa sürede ona fazlasıyla zarar vererek kullanım ömründen çalacaksınızdır.

Klarneti Sökmeyi ve Monte Etmeyi Öğrenin

Bir klarnet hasarının en sık nedeninin yanlış montaj ve demontajdan kaynaklandığını biliyor muydunuz? Klarnet nasıl temizleneceğini öğretmenin yanı sıra enstrümanınızı nasıl monte edeceğinizi de öğrenmeniz hem temizlemek için hem de uzun ömürlü olması için en önemli adımlardan biridir..

Klarnet tuşları yumuşak metalden yapılmıştır ve çok kolay bükülebilir. Ne yazık ki, birçok klarnetçi rutin klarnet bakımı sırasında anahtarları bükdüklerinin farkında bile değillerdir.. Bir klarnetin düzgün bir şekilde monte edilmesi ve sökülmesi, özellikle enstrümana yeni başlayanlar için karmaşık bir süreç olabilir, bu yüzden yardım istemekten utanmayın.

Tüm Gövdeyi Parlatana Kadar Silin

Çoğu insan yanlış bir şekilde klarnetin parlatılmasının sadece estetik amaçlar için yapıldığını varsayar. Güzel bir cila, bir enstrümanın genel görünümünü iyileştirirken, aslında çok daha derin bir amaca hizmet eder. Klarnetinizin bağındaki ve anahtarındaki parmak izlerini silmek için bir parlatma bezi kullanarak, alete aktarılan kir ve yağı parmak uçlarınızdan çıkarırsınız.

Çok uzun süre açık bırakıldığında, yağ aslında renk bozulmasına neden olabilir. Parlatma yaparken, anahtar yağı veya mantar yağı hariç, aletinizde metal cila veya başka herhangi bir madde kullanmayın. Anahtar yağı, anahtarların daha kolay hareket etmesini sağlarken, mantar kıvrımı çift amaca hizmet eder. Montajı biraz daha kolaylaştırır ve mantarların kurumasını önler.

Tags:

Author: Eda Erturgut

Comments are closed.