Klarnet Ağızlığı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Klarnet Ağızlığı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? için yorumlar kapalı

Hem batı müziğinin hem de Türk müziğinin icra edildiği üflemeli bir çalgı olan klarnette en önemli parçalardan biri ağızlıktır. Peki iyi ve çaldığınız türe uygun bir ağızlık seçmek için nelere dikkat etmeniz gerekiyor biliyor musunuz?

Birbirine ekli beş parçadan oluşan klarnette bölümler ağızlık, baril, üst gövde, alt gövde ve kalaktır. Bu parçalar arasında en önemli parçalarından birisi de ağızlığıdır. Klarnet‘in ilk ortaya çıktığı yıllarda ağızlık kısmı günümüzde kullandığımız ağızlık kısmından farklı olup, ağızlığın ilk şekli, uçları köşeli, uzun-kapalı yüzeyli ve enli bir kamış biçimindedir. Fakat müzik teknolojisinin gelişmesi ile diğer tüm enstrümanlarda olduğu gibi klarnette de çeşitli değişiklikler yaşandı. Bu değişikliklerin en önemlilerinden biri de ağızlık bölümünde yapılan değişikliklerdir.

Klarnet eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Günümüzde Kullanılan Klarnet Ağızlıkları

Günümüzde kullanılan klarnet ağızlıkları üç farklı çeşittedir. Ebonit, kristal ve ağaç klarnet ağızlıkları günümüzün müzik teknolojisi ile üretilen klarnet parçalarıdır. Bu üçlü içinde en çok tercih edilen ağızlık ise ebonit ağızlıklardır.

Kristal ağızlık 1960’larda çok tercih edilmesine rağmen günümüzde fabrikasyon üretimde olan ebonit ağızlık karşısında popülaritesini kaybetmiştir. Ağaç ağızlıklar ise 1900’lerin başında çok popüler olmalarına karşın yapısı gereği zamanla deforme olduğundan ve yenilenmesi gerektiğinde artık klarnet çalanlar tarafından çok nadir kullanılan bir ağızlık türüdür.

Klarnet Ağızlığı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Klarnet ağızlığı, müzisyen için en önemli parçalardan biridir. Sesin kalitesini ve çalma konforunu büyük oranda etkileyen ağızlık seçiminde müzisyen hem çalmak istediği türü hem de kendi anatomisine uygun bir ağızlığı seçmelidir. Örneğin caz müzikte kullanılan ağızlıklar klasik müzikte kullanılan ağızlıklara göre daha geniş bir uç aralığına sahiptir. Bu nedenle çalacağınız türün önemi çok fazladır ağızlık seçiminde.

Bir diğer taraftan en önemli noktalardan biri de seçtiğiniz ağızlığın klarnetinize uygun olmasıdır. Her ağızlık her klarnete uymamaktadır. Bu nedenle ağızlık seçerken ve daha önemlisi ağızlık alırken mutlaka yanınızda bilen biri olması çok önemlidir.

Bununla birlikte ne kadar süredir klarnet çaldığınız ve nefesinizi ne kadar eğittiğiniz de ağızlık seçiminde önemli bir noktadır. Çünkü, örneğin uzun uç açıklığı olan ağızlıklar kısa uç açıklığı olanlara göre daha fazla diyafram, nefes ve dudak kontrolü gerektirmektedir. O yüzden uzun uç açıklığı olan ağızlıklar genellikle orkestra sanatçıları ve sert kamış kullananlar için uygunken kısa uç açıklığı olan ağızlıklar daha az dudak kontrolü ve yumuşak kamış kullanıldığı için caz çalan müzisyenlerce tercih edilir.

Sonuç olarak iyi bir klarnet ağızlığı genel bir tanım değildir. Seçeceğiniz klarnet ağızlığının tanımı hangi tür müzik yapmak istediğinize, hangi klarneti kullandığınıza ve ne kadar süredir klarnet icrası üzerinde çalıştığınıza göre değişiklik göstermektedir.

Fakat ister fabrikasyon bir ebonit ağızlık kullanın isterseniz de kristal bir ağızlık, önemli olan doğru eğitimi alarak klarnet çalmayı usulüne uygun şekilde öğrenmekten geçmektedir.

Tags:

Author: Eda Erturgut

Comments are closed.