Klarnet Çalarken En Çok Yapılan Hatalar 

Klarnet Çalarken En Çok Yapılan Hatalar  için yorumlar kapalı

Genel olarak, güzel bir klarnet sesinin beş farklı özelliğe sahip olduğu kabul edilir. Bu özellikler, derinlik, kararlılık, odaklanma, netlik ve genellikle renk olarak adlandırılan beşinci özelliktir.

Ne yazık ki, yukarıdaki nitelikleri olumsuz yönde etkileyebilecek, klarnetinizin sesini donuk veya düz hale getirebilecek çeşitli hatalar veya kötü alışkanlıklar vardır.

Bu nedenle biz de bugünkü yazımızda, klarnetinden iyi bir ses almak isteyenlerin dikkatle kaçınması gereken en yaygın klarnet hatalarını derledik. Eğer siz de klarnetinizle daha temiz ve güzel bir ses almak istiyorsanız yazımızı okumaya ve yazılanlara dikkat etmeye devam etmelisiniz.

Klarnet Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım…

Üflenen Havanın Hızını Kontrol Etmemek

Çoğu yeni öğrenci, bir klarnetin düzgün tepki vermesi için ne kadar hava gerektiğini anlamakta zorluk çekerler. Aslında, birçoğu orta bir çalma seviyesine ulaşana kadar bir denge kurmaz.

Hava hızının etkisi ton kalitesini, artikülasyonu ve tepkiyi büyük ölçüde etkilediğinden, havanın hızı klarnetçinin direnci hissetmesi için yeterince hızlı olmalı ve odaklanmış ve net bir ses üretecek kadar yavaş olmalıdır.

Havayı hareket ettirmek için bağırma kavramını bir rehber olarak kullanın. “Hey” ile başlayarak ve tonu “eee” ye rafine ederek, havanın ait olduğu ağzın önüne doğru hareket etmesini sağlar. Hava hızını artırmaya yardımcı olmak için, eğitmeniniz daha yüksek sesle daha net/daha yumuşak daha net egzersiz olarak adlandırılan bir egzersiz yapmanızı sağlayabilir.

Yanlış Ağız Ve Dudak Kullanımı

Çoğu durumda, bir eğitmen klarnet üzerine geçmeden önce ağızlık ve namlu üzerinde uzun zaman harcamanızı isteyecektir. Eğitmeniniz bunu yapmıyorsa, tüm enstrümanı çalsanız bile, ağızlığı ve namluyu günlük olarak tekrar etüt etmek kişisel bir hedef haline getirin.

Embouchure söz konusu olduğunda, üst dişler ve köşeler kritiktir. Üst dişler odağı etkiler, köşeler dayanıklılığı ve genel ton kalitesini etkiler.

Klarnet gıcırdıyorsa, çok fazla ağzınızı kullanıyorsunuz demektir. Ses keskin ve metalik ise, çok az olabilir. Doğru embouchure’u oluşturmak için pipet prensibini izleyin: klarnet çalarken, ağzınız bir pipetten milkshake içerken olduğu gibi benzer bir formda olmalıdır.

Yanlış Dil Pozisyonları

Dil, klarnet eğitmenlerinin öğretmesi için en zor şey gibi görünür. Çünkü dilinizin ne yaptığını gerçekten eğitmenler tarafından gözle kontrol edilemez.

Dilin işlevleri, başlangıç ve bitiş notalarına ek olarak sesi şekillendirmektir. Klarnet çalanların zayıf dil yerleşimini yakalamasını önlemek için, birçok klarnet öğretmeni klarnete geçmeden önce ağızlık ve namlu üzerinde doğru dil kullanımını çalışır. Dilin doğru yerleştirilmesine yardımcı olmak için, klarnet sesinin ağzın önünde olduğunu, embouchure’un sağlam olması gerektiğini ve dilin yerleştirilmesinin ağız boşluğunun şeklini belirlediğini unutmayın. Alt tonlar çok rahat bir ağız boşluğundan kaynaklanabilirken, ön tarafta çok düşük olan ve arkada yüksek yüzen bir dil aslında hava kaynağını kapatabilir.

Enstrümana Hakim Olmamak

Bir kişinin çaldığı ekipman ve aksesuarlara hakim olması, bu listedeki faktörlerin kontrol edilmesi en kolay olanı olsa da, aynı zamanda en göz ardı edilenlerden biridir. Kötü bir klarnet ağızlık, kamış veya ligatür, klarnet bir profesyonel tarafından çalınsa bile, iyi ekipman kadar güzel bir ses üretmeyecektir.

Yıpranmış veya bakımsız olan iyi ekipman net bir ses üretmeye yardımcı olmak yerine engelleyecektir. Kullanılmış bir klarnet satın aldıysanız, enstrümanı, işini bilen bir klarnetçiye göstermeye gidin. Enstrümanınızı değerlendirecek ve ilk dersinize başlamadan önce hangi ekipmanın çalışma düzeninde olduğunu ve hangi ekipmanın sabitlenmesi veya değiştirilmesi gerektiğini belirleyeceklerdir.

Tags:

Author: Eda Erturgut

Comments are closed.