Klarnet Çalanlar İçin Önemli Bilgiler

Klarnet Çalanlar İçin Önemli Bilgiler için yorumlar kapalı

Klarnet çalmayı istiyorsunuz fakat nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Ya da klarnet çalmayı öğrenmeye başladınız ve size yol gösterecek ufak ipuçları mı arıyorsunuz?

Klarnet, özellikle yeni başlayanlar için öğrenmek için harika bir araçtır. Klasik, caz veya diğer müzik türleriyle ilgileniyorsanız, klarnet herhangi bir türe uyan çok yönlü bir sese sahiptir. Birkaç klarnet ipucu öğrenerek, kısa zaman içinde yetenekli bir klarnetçi olabilirsiniz.

Tabi ki doğru ipuçları ile… Nefesli ailenin bir parçası olan klarnet, bir kamıştan hava üflendiğinde ses üretir. Bir müzik eğitimcisi, bu tekniği ve klarnet çalmak için ustalaşmanız gereken diğer ipuçlarını öğrenmenize yardımcı olabilir. Yıllardır klarnet çalıyor olsanız bile, bu klarnet ipuçlarını öğrenme enstrümanınızdan daha fazlasını elde etmenize yardımcı olacaktır.

Hazır mısınız? O halde başlayalım.

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Daha Sert Üfle 

Birçok klarnetçi, özellikle de yeni başladıklarında, çalarken yeterince hava kullanmazlar. Klarnet küçük bir enstrüman olmasına rağmen, en yumuşak, en net tonları üretmek için çok fazla hava gerektirir.

Karnınıza derin bir nefes alarak akciğerlerinizi doldurmaya çalışın, ardından havayı olabildiğince kuvvetli bir şekilde dışarı itmek için karın kaslarınızı kullanın. Güçlü nefes almaya alışkın değilseniz, klarnetiniz olmadan gün boyunca pratik yaparak bu kas hafızasını geliştirebilirsiniz.

Ağızlıktan Korkmayın

Embouchure olarak da bilinen ağızlık, klarnet çalmanın önemli bir parçasıdır. Ağzınızı alete koyduğunuzda her zaman doğru tekniği kullandığınızdan emin olun.

Çoğu zaman, başlangıç seviyesindeki klarnet öğrencileri çok tereddütlüdür ve ağızlarını embouchure üzerinde yeterince uzağa yerleştirmezler. Sonunda, çalma tarzınız için en iyi pozisyonu bulacaksınız, ancak üst dişlerinizi ağızlığın ucundan yaklaşık 1-2 santim aşağı yerleştirerek başlayın.

Doğru El Pozisyonunu Kullanın

Klarnet çalarken, enstrümanı düzgün bir şekilde tutmak için ellerinizi yeterince sıkı tutmanız gerekir, ancak çalmak için yeterince gevşek de olmalıdır. Rahat bir tutuş sağlamanın bir yolu, “C” el pozisyonunu kullanmaktır.

Klarnetini tutarken, ellerinize bakmalısınız. İşaret parmağınızla baş parmağınız arasındaki eğri geniş bir “C” şekli oluşturmalıdır. Bu şekil çok dar veya açısal ise, doğru tutuşa göre ayarlamanız.

Klarneti Doğru Açıda Tutun

Klarnetinizin sesi pürüzsüz ve net olmalı, keskin veya gıcırtılı olmamalıdır. En iyi tonu üretmediğinizi fark ederseniz, enstrümanınızın eğim açısını düşünün. Klarneti vücudunuzdan yaklaşık 45 derecelik bir açıyla rahatça tutmalısınız.

Ayrıca, çalarken iyi bir duruşa sahip olduğunuzdan emin olun. Düz oturun, böylece akciğerlerinizi çökmez ve hava yollarınızı sıkıştırmazsınız, ancak sert veya rahatsız hissettiğiniz kadar da düz bir halde olmazsınız.

Tags:

Author: Eda Erturgut

Comments are closed.