Klarnet Çalmak İçin Gereken Aksesuarlar

Klarnet Çalmak İçin Gereken Aksesuarlar için yorumlar kapalı

Klarnet çalmakla ilgileniyorsanız, ilk kez klarneti elinize aldıysanız ya da bir kez olsun deneme dersine katıldıysanız, derslere kaydolmayı düşünmeden önce satın almanız gereken birkaç önemli klarnet aksesuarı vardır.

Bazıları klarnet çalmak için gerekli olsa da, diğerleri enstrümanınızın konforu ve bakımı için gereklidir. Yol boyunca onları kaybetmemeniz veya zarar vermemeniz koşuluyla, bu listedeki klarnet aksesuarlarının çoğu uzun bir süre sizinle birlikte kalacaktır.

Eğer siz de klarnet çalmayı istiyorsanız ve bir klarnet alırken ne gibi aksesuarlara ihtiyacınız olduğunu merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Eminiz ki işinize yarar bilgiler bulacaksınız.

Klarnet Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Ağızlık

 Ağızlık, klarnet çalmanın o kadar önemli bir parçasıdır ki, çoğu klarnetçi onları aksesuar olarak düşünmez. Birçok klarnet çalar için, ağızlık sadece enstrümanlarının bir uzantısıdır. Bu nedenle, azami dikkat ve özenle kullanılmaya devam edilmelidir.

Bir klarnet ağızlığının farklı bölümlerini öğrenmekten, farklı malzemelerin ses üzerindeki etkisini anlamaya kadar, klarnet ağızlıkları hakkında bilmeniz gereken pek çok şey vardır.

Klarnet ile seyahat ederken, kırılmayacaklarından emin olmanız gerekir. Aksesuarlarınızın geri kalanıyla birlikte klarnet çantanıza atarsanız, nakliye sırasında yanlışlıkla zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Kamış

Ülkenin en iyi müzik mağazasından en pahalı, el yapımı klarnet satın alabilirsiniz, ancak kamış kalitesi düşükse, klarnet ikinci el dükkanından satın alınan ucuz, kusurlu bir enstrüman gibi görünecektir.

Klarnetin her parçası bu farklı ‘klarnet’ sesine katkıda bulunurken, bazıları en önemli katkının kamış olarak bilinen kağıt ince kamış parçası olduğunu söylüyor. Klarnet sazları farklı güçlerde ve kesimlerde olmasına rağmen, kaliteli sesler ve tonlar üretmek için iyi bir kamış seçmek çok önemlidir.

Kamış satın almak söz konusu olduğunda, toplu olarak satın almak her zaman iyi bir fikirdir. Bu şekilde her hafta müzik mağazasına gitmekten de kurtulursunuz. Çoğu durumda, on klarnet kamışlık bir kutu ortalama klarnetçi için birkaç hafta idare edebilecek bir sayıdadır.

Klarnet Kılıfı

Hiçbir profesyonel klarnetçi, klarnetlerini korumak için sağlam bir kılıf olmadan performanslarına veya çalışmalara gidip gelmeyi düşünmez.

Piyasada daha yumuşak konser çantaları olmasına rağmen, hardshell kılıfları en fazla korumayı sunar ve yeni bir klarnet öğrencisi için önerilir. Kılıflar hemen hemen her enstrüman için gerekli olsa da, son derece kırılgan doğası nedeniyle ağaç klarnetler için özellikle önemlidir. Sizin veya çocuğunuzun klarnet ile nereye gideceğine bağlı olarak, yerleşik kilitlere sahip bir klarnet kılıfı satın almayı düşünebilirsiniz. Havaalanı güvenliği konusunda endişeleriniz varsa, bazı üreticiler TSA onaylı kilitlerle kılıflar yaparlar.

Tags:

Author: Eda Erturgut

Comments are closed.