Doğru Klarnet Ligatürünü Seçmek

Doğru Klarnet Ligatürünü Seçmek için yorumlar kapalı

Klarnet çalmaya başladığınızda karşınızda iki farklı tür parça olacaktır. Bunlardan bazıları sık sık değiştirmeniz gereken bazıları ise uzun zaman sizinle birlikte yol alacak parçalardır.

Klarnet için bu parçalardan bir tanesi de ligatürdür.  Bir klarnet ligatürü kamışın nasıl titreştiğini etkilediğinden, çoğu klarnetçi ligatürlerini çaldıkları müzik türüne göre eşleştirir. Yeni bir klarnet ligatürü için pazardaysanız, sahip olduğunuz klarnet türünü, klarnetinizin üretmesini istediğiniz sesi, ligatürün maliyetini ve dayanıklılığını düşünmeniz gerekir.

Son seçiminizi yapmadan önce, ne kadar rahat ödeme yaptığınızı ve ne bekleyeceğinizi bilmelisiniz. Bu nedenle biz de sizlere bu yazımızda klarnet ligatürü hakkında bilmeniz gerekenleri kısaca derledik.

Klarnet Kursu hakkında ayrıntılı bilgi almak için Buraya Tıklayın..

Eğer siz de doğru bir seçim yapmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Klarnette Ligatür Nedir?

Bir klarnet lagötürü satın almadan önce, ne olduğunu ve hangi işlevi yerine getirdiğini anlamak önemlidir. Ligatür, kamışı ağızlık üzerinde tutan cihazdır. Düzgün çalışması için, ligatür kamışı ağızlığa sıkıca sabitlemeli ve aynı zamanda kamışın serbestçe titreşmesine izin vermelidir.

Klarnetin ilk ortaya çıktığı zamanlarda ligatürler ipten yapılırken, modern ligatürler genellikle altın, gümüş veya nikel kaplı metalden yapılmıştır. Bazı durumlarda, tel, plastik, naylon, kumaş, ahşap, ip veya deriden bile yapılabilirler. Ligatürlerin birden fazla baskı plakası ile üretilmesi öylesine bir seçim değildir, bu da sanatçıya ton rengi ve yanıtta daha fazla seçenek sunar.

Klarnetiniz İçin Üretilmiş Ligatürü Seçmek

Klarnetiniz bas, alto, kontra bas, kontra alto veya başka bir tür olabilir. Sahip olduğunuz klarnet türü, hangi klarnet lagötürünü seçtiğiniz üzerinde bir etkiye sahip olduğundan, klarnetiniz hakkında, özellikle de hangi türe sahip olduğunuzu öğrenmek için biraz zaman ayırın. Bazı bitişik harfler, belirli bir klarnet için tasarlanmış biraz farklı boyut ve şekillerde gelirken, diğerleri doğada daha çok yönlüdür ve birden fazla tipte kullanılabilir.

Daha sonra, bazı ligatürler belirli malzemelerden üretilen klarnet için özel olarak üretilmiştir. Bu nedenle plastik, ahşap veya ikisinin bir kombinasyonu ile çalışmak üzere tasarlanmış ligatürlere dikkat edin.

Hangi Tonda Çalacağınıza Karar Verin 

Ne tür bir ligatür seçeceğiniz, büyük ölçüde ne tür bir ses üretmek istediğinize bağlıdır. Ne tür bir müzik çalmayı planladığınızı ve nerede çalmayı planladığınızı düşünmek için bir dakikanızı ayırın.

Metal ligatürler zengin, tam bir ses üretir. Bunlar en iyi büyük konser salonlarında veya duyulması gereken solistler için kullanılır. Kumaştan yapılmış ligatürler, daha küçük mekanlar veya grup performansları için iyi çalışan daha yumuşak bir ses üretir. Sadece ligatürlere alışıyorsanız ve çok sık performans göstermiyorsanız, kumaş ligatürleri sizin için daha verimli olabilir.

Ayrıca, daha büyük mekanlarda performans göstermeye başladığınızda, her zaman başka bir ligatür satın alabilir ve enstrümanınıza dönüşümlü olarak takabilirsiniz.

Tags:

Author: Eda Erturgut

Comments are closed.