Klarnette Bekin ve Kamışın Önemi, Klarnetin Parçaları

Klarnette Bekin ve Kamışın Önemi, Klarnetin Parçaları için yorumlar kapalı

Klarnet yada halk arasında kullanılan tabiriyle gırnata; genellikle abanoz ağacından yapılan, özellikle Türk müziğinde önemli bir yer tutan üflemeli bir çalgıdır. Ayrıca metalden yapılan klarnetler de mevcuttur. Klarnetin tarihçesine kısaca bakacak olursak 19. Yüzyılda ilk olarak Şamülo adıyla bir orkestrada kullanılmıştır. Devamında ise Johann CristophDenner isimli çalgı yapımcısı Şamülo’yugeliştirerek günümüz klarnetinin temellerini atmış oldu. O zamanlarda şamülo; nefesli sazlara verilen genel isimdi. Klarneti kim buldu sorumuzun cevabında ise karşımızda çıkacak isim yine Johann CristophDenner olacaktır. Klarnet çalan kişilere genel olarak klarnet icracısı denmektedir.

Klarnet çalmak ne kadar sürede öğrenilir ya da klarnet çalmak için gereken özellikler nelerdir merak ediyorsanız ücretsiz deneme derslerimize katılmayı unutmayın ! İzmir klarnet kursu ücretsiz deneme ve tanışma dersleri son sürat devam ediyor !

Klarnet Parçaları

Bir çok enstrümanın aksine klarnet bir çok parçadan oluşmaktadır. Kolay taşınabilir, parçalara bölünen bir enstrümandır. Bunlar:

-Bek (Ağızlık)

-Barel (Fıçı)

-Kalak (Pavillon)

-Alt Gövde

-Üst Gövde

Klarnet Çeşitleri

Mi bemol küçük klarnet

-La Klarnet

-Re bemol küçük klarnet

-Si bemol klarnet

-Bassethorn

-Mi bemol alto klarnet

-Si bemol kontrabas klarnet

-La bas klarnet

Klarnette Bekin Önemi

Klarnetin ilk bulunduğu yıllarda, günümüzde kullanılan bekten farklıydı. Bekin ilk şekli köşeli uçlara sahip uzun-kapalı yüzeyli bir kamış biçimindeydi. Zaman ilerledikçe günümüz şeklini almaya başlayan ağızlık; klarnet ustalarının yorumlamaları ve çaldıkları tarzlara göre farklılıklar göstererek günümüz şeklini aldı. Bek çabuk kırılabilen ince bir malzemeye sahiptir ve çok fazla klarnet bek markaları ve kalitesine göre klarnet bek fiyatları değişiklik göstermektedir.  Eğer klarnet çalmaya yeni başlayan biriyseniz bek açma işlemi profesyonel biri tarafından yapılmalıdır. Bek klarnetin en temel parçalarından biridir ve tonun çıkış noktası olarak kabul edilir. Klarnetten almış olduğumuz ses ilk olarak bekten geçmektedir. Klarnetten alacağınız ses titreşimler yoluyla bek ve kamış arasından klarnete iletilir. Klarnette iki çeşit bek olarak kullanılır. Bunlar; açık bek ve kapalı bek.

Açık Bek

Kamışı beke yerleştirdiğimizde bek ile kamışın arasındaki bölgelerin eğiminin ya da açısının fazla olmasındandır. Açık bek kullanıldığında dudak hareketleri daha rahat ve özgürce yapılabildiğinden oldukça tercih edilmektedir. Jazz, Blues ve Türk müziğinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Tek ve en büyük dez avantajı bek kamışa geniş bir açı ile yerleştiğinden dolayı daha fazla nefes harcamanızdır. Açık bek klarnete yeni başlayanlar için çok fazla önerilmez.Açık bek markaları  alacağınızaçık bek markaları ve belirlediğiniz bütçeye göre farklılık göstermektedir.

Kapalı Bek

Açık bekin tersine kapalı bek, kamış ile bekin uç kısımları arasındaki mesafenin eğiminin az olanıdır. Türk müziğinde fazlaca kullanılan bu bek türü, klarnetten koma sesleri daha rahat verebilmenizi sağlamaktadır. Genellikle sol klarnet çalan kişiler tarafından kullanılmaktadır.

Klarnette Kamışın Önemi

Kamış; bekin arka tarafına yerleştirilen ve sesin çıkışını sağlayan ince, yassı ve tahtadan yapılmış bir malzemedir. Kamışlar yumuşak ve sert kamışlar olarak 1 ile 5 numara arasında numaralandırılmıştır. Klarnette hangi kamışı kullanmak gerekir diye soracak olursanız klarnet kursu İzmir olarak önerimiz 1 ile 1.5 numaradır ve bu kamış genellikle sol klarnet için kullanılmaktadır. Si bemol klarnet için kamışı ise genellikle 2 numara kamış kullanılmalıdır. Genellikle tercih edilen kamış markaları ise; vandoren kamış, barre kamış ve ricoroyal kamıştır. Ayrıca vandoren mavi yumuşak kamışkullanarakta farklı ve güzel tonlar elde edebilirsiniz. Klarnete kamış yerleştirilirken dikkat edeceğiniz bir çok nokta vardır ve yerleştirme şekilleri kamışınızın yumuşak veya sert olmasına göre değişir. Burada alanında uzman kişilerden yardım almanızda fayda olacaktır.

Eğer siz de klarnete yeni başladınız fakat bek ve kamış seçimi konusunda tereddütler yaşıyor ve uzman kişilerden yardım almak istiyorsanız sizleri İzmir klarnet dersine bekleriz.

Tags:

Author: Murat Erturgut

Comments are closed.