Klarnetin Tarihçesi

Klarnetin Tarihçesi için yorumlar kapalı

Bu yazımızda eşsiz sesiyle bizleri kendine hayran bıraktıran klarnetin tarihçesinden bahsedeceğiz.

Günümüzde kullanılan klarnetler her enstrüman gibi zamanla ilk versiyonunun üzerindeki küçük değişiklikler ile şimdiki halini aldı. Klarnetin atası 17. Yüzyılda orkestralarda icra edilen Chalumeau (okunuşu: şalümo) ismindeki üflemeli sazdı. Fransızca kökenli olan Chalumeau kelimesi o zamanlarda tüm nefesli çalgılara verilen genel bir isimdi. Yine aynı yüzyılda ilk kez Denner isimli bir çalgı ustası Chalumeau’yu biraz daha geliştirerek bugünkü haline gelmesinde önemli değişikliklere imza attı. 18. Yüzyılda keşfedilen bu enstrüman 1750 yılında orkestraya dahil edildi. 1800’lü yıllarda ise Mozart’ın etkisiyle birlikte oda orkestralarında yaygınlaştı.

Paris konservatuvarında öğretim üyeliği yapan Ivan Müler klarnete birkaç farklı mekanik ekledi. Müller’in yaptığı çalışmalar neticesine klarnetin 13 tane tuşu oldu. Flüt ve obuadaki gibi klarnette de 1840 yılında ses sistemlerindeki metal tuş aksamı yerleştirildi. Paris Konservatuarında Klarnet Bölümünde öğretim görevlisi olan Klose, Boehm Sistemini klarnet üzerinde uyguladı ve 1860 yılına kadar klarnet üzerindeki gelişmeler süregeldi.

1900’lü yıllarda artık radyolarda ve şarkı kayıtlarında önemli bir enstrüman haline geldi. Daha kaliteli bir akustik için perde sistemleri kullanıldı. 1600’lü yıllarda Chalumeau’nun sesi 1,5 oktav genişliğindeydi. Mozart’ın Quintet ve konçertolarında Koyu ve yumuşak tona ait sesi ile Caz müzik, Klasik müzik ve Pop müzik orkestralarında vazgeçilmez bir üflemeli olarak yerini aldı. Bugün konservatuvarlarda, metodlarda ve müzik literatüründe yerini alan üflemeli bir sazdır kalarnet.

klarnet kursu İzmir // İzmir klarnet dersi

Tags:

Author: Murat Erturgut

Comments are closed.