Klarnete nasıl kolay üflenir?

Klarnete nasıl kolay üflenir? için yorumlar kapalı

Klarnet, sert ve dayanıklı ağaçlardan genellikle de abanoz ağacından yapılan üflemeli bir çalgı türüdür. Bir çeşit sert kauçuk olan ebonitten, ayrıca metalden yapılanları da vardır. Klarnet tarihi 19. yüzyılda Chalumeau (Şalümo) adıyla orkestrada icra edilen klarnete benzer çalgı klarnetin atasıydı.

Klarnetler, beş parçanın birleşmesinden oluşur, bunlar: Kafalık ( bek ), Fıçı ( barel ), üst gövde, alt gövde, kalak

Klarnetin ağızlığının bir diğer adıyla bekin dudaklara doğru oturtulması gereklidir. Bekin üst kısmı üst dişlerden destek alınarak dudağa yerleştirilir ve alt dudak içeri doğru bükülerek, bekin ağzın içinde kalan bölümü yaklaşık 1 cm içerde kalacak şekilde alt dişlerin üzerine oturtulur

Dikkat edilmesi gerekenler;

klarnet nasıl üflenirDoğru nefes almak,

Dudaklarımızın yanında hava kaçmaması,

Dişimizle çok fazla bastırmamak,

Ses alamadığımızda kamışı gevşetip sıkarak sesi bulmaya çalışmaktır.

Klarneti ilk aldığımız zamanlar da sesi doğru çıkaramayız. Klarnete yeni başlayan kimse anında üflemeyi öğrenemez. Klarnet dahil tüm müzik aletleri zaman ve emek ister. Eğer klarnetten ses çıkaramıyorsanız sıkılmayın. Tam tersine sevin enstrümanınızı ne kadar çok severseniz o kadar hızlı öğrenirsiniz.

Klarnette ses bek ve kamışa üfleyerek elde elde edilir. Bek ve kamış doğru şekilde yerine oturtuldaktan sonra üflemeye başlayabiliriz. İlk olarak alt dudağımızı alt dişlerimizin üzerine koyarak işe başlayabiliriz. Sonrasında kamışın olduğu bölgeyi alt dudağımızın üzerine koyarız. Ardından üst dişlerimiz beke çok baskı yapmayacak şekilde üzerine koyarız.

Klarnet üfleme ile ilgili hatalarınızı düzeltmek isterseniz, veya klarnet üflemeyi sıfırdan öğrenmek isterseniz klarnet kursumuza gelip klarnet kursu eğitmenlerimizden ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Tags:

Author: Murat Erturgut

Comments are closed.