Klarnete Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Klarnete Başlayanlar İçin Tavsiyeler için yorumlar kapalı

İzmir klarnet kursu olarak sizlerin en çok merak ettiği en iyi başlangıç klarneti nedir, öğrenci klarneti nasıl olmalıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulacaksınız. Klarnet kursu İzmir’de kayıtlar son hız devam ediyor! Bire bir veya sınıf dersi seçeneklerinden size uygun olana yönelebilir ve çalmayı çok istediğiniz klarneti kısa sürede siz de çalabilirsiniz.

Klarnet Çeşitleri Nelerdir ?

Klarnet eğitimi İzmir’e başlarken karar vermeniz gereken ilk nokta hangi tür klarnet çalmak istediğinizdir. Bu soru sizin ilgi duyduğunuz müziklere göre cevaplanabilir. Ülkemizde en çok tercih edilen klarnet eğitimleri sol klarnet ve si bemol klarnettir.

Klarnet Türleri Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Az önce de dediğimiz gibi ülkemizde en çok eğitimi verilen klarnetler si bemol ve soldür. Si bemol klarnet daha çok batı müziğinde tercih edilirkensol klarnet ise daha çok Türk Sanat Müziğinde kullanılır. İstediğiniz müzik türüne göre klarnet seçimi yapmanız verilecek en doğru karar olsa da istenilirse sol klarnet ile batı müziği si bemol klarnet ile de Türk müziği parçaları çalınabilmektedir.

Sol ve Si Bemol Klarnet Arasındaki 5 Temel Fark

  • Si bemol klarnet yapı olarak daha kısa sol klarnet ise uzundur.
  • Sol klarnette hiçbir notaya basmadan üflemeniz durumunda elde edeceğiniz nota re olurken si bemol klarnette elde edeceğiniz nota fa olur.
  • Sol klarnet si bemol klarnete göre daha pahalıdır.
  • Si bemol klarnetin sesi incedir
  • Sol klarnette koma sesler, yani Türk müziğinde kullanılan sesleri elde etmek daha rahattır.

Klarnet Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klarnetin tonunu yapıldığı ağaçtan tutun da üzerinde kullanılan metallere kadar her şey etkilemektedir. Abanoz ve gül ağacından yapılan klarnetler diğer ağaçlardan yapılanlara göre daha pahalıdır. Eğer imkanınız varsa tercih etmeniz gereken modeller gül ve abanoz ağacından yapılma olmalıdır ancak fiyatları yüksek olduğu için ;

  • Bakalit, metal ya da sıkıştırılmış abanoz tozundan yapılan klarnetleri de tercih edebilirsiniz.
  • Sıfır veya ikinci el klarnet alımında yanınızda klarnetten kesinlikle anlayan birinin olması gereklidir. Klarnetin tonu, üzerinde çatlak olup olmadığı konusunda size yardımı dokunacaktır.

 

Tags:

Author: Murat Erturgut

Comments are closed.