Klarnet nasıl akort edilir?

Klarnet nasıl akort edilir? için yorumlar kapalı

Klarnetler akort edilmiş bir biçimde üretilmektedir ve üretildikten sonra bir daha akort etme işlemi uygulanmamaktadır. Ancak bazı teknik sorunlar ve parçalardaki eksikliklerden kaynaklanan akort bozulması gerçekleşebilir. Akort problemi genellikle düşük kaliteli klarnetlerde boy görülmektedir. Klarnette akort bozulması durumunda tamir edilerek tekrar akortlanabilmektedir. Akordu bozuk klarnette kesinlikle çalışma yapılmamalıdır. Aksi takdirde üflenen sesler bozuk olacak ve kulağımız bu bozuk seslere adapte olacaktır. Bozuk akortta doğru ses bulunmaya çalışılması durumunda farklı bir pozisyona geçiş yapılır, bu da tekniğin yanlış oturmasına sebep olur.

Akort problemi, klarnetin deliklerinden kaynaklı olabilir. Eğer ki delik olması gerekenden daha büyük ise o perdenin sesi ince (tiz), eğer delik olması gerekenden küçük ise o perdenin sesi kalın (pes) çıkar. Bu problem deliğin küçültülmesi ya da büyültülmesiyle giderilebilmektedir. Klarnetin kısa yada uzun olması da akort bozukluğuna sebep olan problemlerden biridir. Eğer klarnet olması gerekenden pes kalıyor ise klarnetin oluşturan 5 parçadan birinin uzun olduğu düşünülmelidir. Bu durumda barel adı verilen bölümün içten veya dıştan boyunun kısaltılması problemi çözmektedir. Eğer klarnet tiz kalıyor ise gerekli ölçülerin belirlenmesinin ardından daha uzun bir barelin alınması akortta yaşanan problemlerin önlenmesini sağlayacaktır.

Klarnetinizde akort probleminin görülmesi durumunda, enstrümanınızı alanında usta kişilere götürmeniz gerekmektedir. Bu sorunları kendiniz çözmeye kalktığınız takdirde ölçülerde oluşan hatalar akort probleminin daha da artmasına sebep olabilir. Klarnet akorduyla ilgili ayrıntılı bilgi için  bizlere mail ve irtibat numaramızdan ulaşabilir veya kursumuzu ziyaret edebilirsiniz.

 

Klarnet de taksim nasıl atılır?

 

Taksim sadece enstrümanların çalınması için hazırlanmış müziktir. Herhangi bir saz tarafından bir veya birkaç makam geçkili olarak yapılabilir,usule bağlı kalınmaz.Taksimler yapılan makamların tüm özelliklerini gösterir ve tamamen icranın o anki ilhamına bağlı olarak yapılan doğaçlamalardır.

Üç çeşit taksim vardır. Bunlar gösteri taksimi, ara taksim ve geçiş taksimidir.

Gösteri taksimi, eser başlamadan o eserin makamına kulağı ısındırmak amacıyla yapılır.

Ara taksim, fasılın makamından başlayıp birkaç makam dolaştıktan sonra yine makamın kendisine döner.

Geçiş taksimi ise, makamlar arasındaki bağlantıyı kurmak için yapılır.

Sol ve Si Bemol Klarnet arasındaki farklar nelerdir?

Si bemol klarnet Batı müziği için, sol klarnet Doğu müziği için dizayn edilmiştir. Hatta Avrupa’da sol klarnet için ‘Türk klarneti’ denmektedir. Bu, si bemol klarnet ile Türk müziği çalınamaz demek değildir. Sol klarnette, Doğu müziğine has olan komaları daha rahat bulmayı sağlayacak perde sistemi kullanılmıştır. Bu komaların seslendirilmesi si bemol klarnet ile daha zordur fakat imkânsız değildir. Aynı sebeplerden dolayı sol klarnet ile de Batı müziğinin icrası zor olacaktır.

Mandal ve delik sıralanışı bakımından farklar bulunur. Si bemol klarnette hiçbir perdeye basmadan üflendiğinde piyanoya göre fa notasını verirken, aynı pozisyonda sol klarnet re notasını verecektir. Sonuç olarak sol klarnet si bemol klarnetten iyidir gibi karşılaştırma yapmak yanlış olacaktır. Karşılaştırma yapılabilecek konu klarnetin yapım malzemesidir.

Günümüzde Si bemol klarnet ile Türk müziği yapan yada Sol klarnet ile batı müziği virtüözler de bulunmaktadır. Ancak bu büyük bir çaba ve emek sonrasında mümkün olabilecek bir şeydir. Zira bir zaman sonra seçtiğiniz klarnette karakteristik gelişmeler olacaktır. Kendi stilinizi geliştirebilir ve karakteristik tınıları farklı denemelerle elde edebilirsiniz.

 

klarnet kursu İzmir // İzmir klarnet dersi

Tags:

Author: Murat Erturgut

Comments are closed.