Klarnet Çeşitleri ve Klarnet Fiyatları Nelerdir?

Klarnet Çeşitleri ve Klarnet Fiyatları Nelerdir? için yorumlar kapalı

Klarnet birçok farklı tür müzikte kullanılan bir enstrumandır. Yüksek volümlü ve etkileyici tınısıyla caz, tsm, thm, blues, pop gibi alanlarda çokça klarnet tınısına rastlanabilmektedir. Ancak bu müzik türlerinde tek bir klarnet kullanılmaz. Her alana uygun aralıktaki ve tınıdaki klarnetler mevcuttur. Klarnet çok geniş çeşitliliğe sahip bir ailedir. Bu yazımızda en çok tercih edilen klarnetler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

* Si Bemol Klarnet

En çok tercih edilen, klarnetin adı geçince ilk akla düşen si bemol klarnettir. Boyu 59 cm olan si bemol klarnet batı müziğinde sıkça kullanılıp, solo ve orkestralarda tercih edilmektedir. Klarnet satın almak isteyenler sıkça bu türle karşılaşabilirler.

* La Klarnet

Si bemol klarnete oranla daha boyu uzun ve bas tınılı bir klarnettir. Çalım stili olarak si bemol klarnetle aynıdır ve ses aralıklarının benzer olmasından kaynaklı si bemol klarnet yerine kullanılması sıkça rastlanan bir durumdur. La notasının uluslararası harf dizgesinde ki karşılığı ‘’ A ‘’ harfi olduğu için A klarnet olarakta adlandırılır.

* Si Bemol Bass Klarnet

Klarnet ailesinin en bas tınıya sahip üyesidir. Solo olarak az da kullanılmasına rağmen, orkestralarda tenor saksafonlarla uyumlu bir şekilde ya da yine orkestralarda bas tınılı enstrumanlarla uyumlu bir şekilde kullanımına rastlanmaktadır.

* Sol Klarnet

Türkiye’de en çok rastlanan klarnet çeşididir. Aynı zamanda Balkanlar’da da oldukça sık bir şekilde sol klarnet kullanımına rastlanabilir. Türk müziğinde bulunan komalı dizgenin bu klarnette daha rahat icrasından dolayı Türk müziği çalmak isteyenler buu klarnet çeşidini  tercih etmektedir. Bu klarnet Türk müziği icrasında daha rahatlık ve kolaylık sağlayacağı için klarnet duayenleri tarafından da kullanılmaktadır.

Tags:

Author: Murat Erturgut

Comments are closed.