Klarnet Çalması Zor Mudur? Ne Kadar Zamanda Klarnet Çalmayı Öğrenebilirim ?

Klarnet Çalması Zor Mudur? Ne Kadar Zamanda Klarnet Çalmayı Öğrenebilirim ? için yorumlar kapalı

Klarnet üflemeli çalgı ailesinin en öneli fertlerinden biridir. Türk Müziğinde de önemli bir yeri olan klarnet genelde abanoz ağacından yapılır. Yani sert ve dayanıklık ağaçlardan yapılır. Sert kauçuktan yapılan modelleri de mevcuttur.  1700’lere kadar uzanan bir tarihi olan klarnet orkestralar için vazgeçilmez bir enstrümandır. Orkestralarda hızlı ezgilerden duygusal ezgilere kadar bütün yelpazelerde yer alan klarnet; solo performanslarda da çok güzel bir müzik zevki tattırabilir. Klarnet Kursu İzmir olarak bu yazımızda klarnetin zorluğunu ve ne kadar zamanda öğrenebileceğinizi anlatacağız.

Klarnet Çalmak Zor Mu ?

Klarnet dışarıdan çok zor bir enstrüman gibi görülür; üflemesi, ses çıkarması, parmakların hızı zor gibi görülür ama her enstrümanda olduğu gibi klarnette bilmeyene ve çalışmayana zordur. Klarnet Dersi aldığınızda ilk olarak size enstrümanın nasıl tutulacağını daha sonra da nasıl ses çıkarabileceğinizi öğretirler. Bu aşamada ilk zorluğunuz başlayacaktır. Düzenli çalışarak ve eğitmenin verdiği püf noktaları uygulayarak kolayca bu aşamayı atlayabilirsiniz. Daha sonra ise notaları ve nasıl çalacağınızı öğreneceksiniz. Buradan itibaren egzersizleri düzenli olarak yapmalısınız. Başta da dediğim gibi bilmeyene ve çalışmayana her şey zordur.

İzmir Klarnet Kursu ile Klarnet Çalmayı Ne Kadar Zamanda Öğrenebilirim ?

Bize en çok gelen sorulardan biri de bu “enstrüman çalmayı ne kadar sürede öğrenebilirim?” Bu sorunun cevabı aslında sizin neyi istediğinizdir. Müzik uçsuz bucaksız bir deniz gibidir. Hiçbir zaman sonuna gelemezsiniz yani öğreniminiz hiç bitmez. Ünlü müzisyenler bile her gün çalışmaya devam etmektedir. Fakat sizin sorunuz “enstrümanı çalmaya ne zaman başlarım?” Bu sorunu cevabı sizin çalışma düzeninize parmak hızınızın gelişimine bağlı olmak üzere sıfır bilgiyle kursa bağladıysanız 2. ayın sonunda parça çalışmaya başlarsınız. Sonrasında günler geçtikçe gelişiminize kendiniz bile inanamayacaksınız.

Klarnet Dersi İzmir olarak bu yazımızda aklınızdaki klarnet çalmak zor mudur ve klarnet çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim? Gibi sorulara cevap verdik. Merak ettikleriniz için diğer yazılarımızı okuyabilir ya da bize ulaşabilirsiniz.

Tags:

Author: Murat Erturgut

Comments are closed.