Klarnet Çalmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken 8 Bilgi

Klarnet Çalmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken 8 Bilgi için yorumlar kapalı

* Nasıl Klarnet Alabilirim?

Klarnet öğrenmeye başlama aşamasında bol pratik yapmanız ve pratikleri gerçekleştirebilecek bir enstruman edinmeniz gerekecektir. Klarnetler bakalit, gümüş, abanoz gibi birçok farklı maddelerden yapılabilmekte ve bir çok marka-model seçeneği bulunmaktadır. Bu yüzden satın almadan önce mutlaka klarnet alanında deneyimli birinden yardım almanızı öneriyoruz.

* Kamış

Klarnetin en çok değişim geçiren aparatlarından birisidir. Çok çabuk kırılma, çatlama gösterir. Bu kadar çabuk yıpranmasının sebebi ince ve dayanıksız bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Yine kamış alırken de bir çok farklı seçenekle karşılaşabilirsiniz. Ancak iyi seviye bir kamış fiyatları ortalama olarak 50 tl’den başlamaktadır. Ortalama olarak bir kutu içerisinde 10-12 adet kamış bulunmaktadır.

* Klarnetin Türleri

Klarnetin farklı müzik tarzlarında kullanımlarına göre farklı bir çok tonda çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler ses genişliklerinin farklılıklarına ve kullanıldıkları müzik türleri olarak birbirlerinden ayrılmaktadır. Ülkemizde çalımına en sık rastlanan klarnet (G) Sol ve (Bb) Si bemol klarnettir. Sol klarnetin kullanım alanı çoğunlukla Türk müziği, si bemol klarnetin kullanım alanı ise genellikle klasik müziktir.

* Öğrenmek Zor Mudur?

Klarnet çalmayı öğrenmek zor olmayan ancak bol pratik ve ilgi isteyen bir süreçtir. İsteyen herkes gerekli pratikleri ve çalışmaları gerçekleştirdikten sonra klarnet öğrenebilir. Unutmayın ki önemli olan hevesli olmak ve asla vazgeçmemektir.

* Ders Almadan Ya da Kursa Gitmeden Klarnet Çalmayı Öğrenebilir Miyim?

Tek başınıza çalışarak ve video izleyerekte klarnet öğrenebilirsiniz ama bu öğrenim sürecinde profesyonel destek alırsanız hem öğrenme süreciniz kısalır hem de yanlış bir teknikle çalma durumunuz engellenmiş olur. Tek başınıza yaptığınız pratikler ve gerçekleştirdiğiniz çalışmalar zaman içerisinde size yetmemeye başlayacaktır.

* Nota Öğrenmem Şart Mı?

Klarnet çalmak için illa ki nota öğrenmeniz gerekmiyor. Ancak bir işi tam olarak yapmanız ve sürekli başkalarına bağımlılık yaşamamanız açısından klarneti notayla öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

* Si Bemol Klarnet İle Sadece Klasik Müzik İcra Edilir Diyorlar…

Tamamıyla kulaktan dolma ve yanlış bir bilgidir. Çevrenizde bu klarnetle Türk müziği icra edilmez diyenler illa ki çıkacaktır. Siz o kişilere kulak asmadan gerekli pratikleri gerçekleştirerek gayet güzel bir biçimde Türk müziği icra edebilirsiniz.

* Asla Pes Etmeyin

Her enstruman öğreniminde olduğu gibi klarnet öğrenmenin de sabır ve emek gerektiren bir iş olduğunu unutmayın. Hatalarınızı ve yanlışlarınızı aşmaya ve düzenli şekilde çalışmalarınızı gerçekleştirmeye özen gösterin.

Klarneti Kim Buldu Diyorsanız Aşağıdan Bilgi Alabilirsiniz;

Klarneti kim buldu?

Tags:

Author: Murat Erturgut

Comments are closed.