Kimler Klarnet Çalabilir?

Kimler Klarnet Çalabilir? için yorumlar kapalı

Kimler Klarnet Çalabilir/Klarnet Çalmak İçin Bir Yaş Sınırı Var mıdır?

Bugün ki yazımızda, akıllarda yıllardır her enstrüman için en çok sorulan soruları klarnet için cevaplayacağız. Nedir bu sorular?

Klarnet çalabilmek için bir yaş sınırı var mı?

♦ 40 Yaşından sonra klarnet çalmayı öğrenebilir miyim?

♦ Çocuğumun klarnet çalmayı öğrenmesini istiyorum, kaç yaşında başlayabilir?

♦ Klarnet, benim fiziksel yapıma uygun bir enstrüman mı?

Kimler Klarnet Çalabilir?

Kimler Klarnet Çalabilir?

Bu soruların yüzlerce türevleri var fakat başlıcaları bunlar. Bugün bu soruları ve aklınızda oluşabilecek potansiyel bütün soruları klarnet kursu izmir ailesi olarak yanıtlayacağız. Dilersen yazımıza geçelim!

Klarnet Çalmanın Yaş İle Alakası Nedir?

Öncelikle klarnet üflemeli bir enstrüman olduğu için, diyaframın yeterince gelişmiş olması gerekir. Dolayısıyla 4 yaşındaki bir çocuğun klarnet çalması zordur. Bazı firmalar, klarnet çalmak için en az 10, bazı firmalar ise 15 yaşında olunması gerektiğini savunur. Bizce bu durum yaş ile alakalı değil, kişinin kendisiyle alakalıdır. Sonuçta her insan aynı şekilde doğmaz, aynı şekilde gelişmez. Eğer 8 yaşında bir çocuğunuz varsa, elleri klarnet çalmaya meyilli ve diyaframı yeterli seviyede gelişmiş ise klarnet çalmayı öğrenebilir. ”Bunu anlamak için neler yapabilirim?” Sorusunu duyar gibiyim. Bunu öğrenmek için enstrüman satışı yapan bir müzik mağazasına ya da klarnet eğitimi veren bir yere gidip, oradaki yetkililer tarafından yeterlilik testi yapılmasını isteyebilirsiniz. Oradaki yetkililer, klarnet öğrenmek isteyen kişinin yeterli özelliklere sahip olup olmadığını, hangi klarnete ihtiyacı olduğunu söyleyip, yardımcı olacaklardır. ”

♦Yaş konusu yetişkinlere nasıl etki ediyor?”

Yaş konusu yetişkinlere sadece küçük bir dezavantaj olarak dönüyor. Örneğin 40 yaşında klarnet öğrenmek isteyen bir kişi için; 20 yaşından sonra enstrüman öğrenmeye çalışan birisinin parmaklarının açılma süresi, 20 yaşın altındaki birine göre daha yavaş olacaktır. Yani öğrenim süresi çok küçük bir fark gösterecektir. Fakat bana göre bu zorluklar, enstrümana olan tutkuyu arttırmalı, sonuçta kolay elde ettiğimiz bir şey bizi çokta tatmin etmez. Klarneti zor bir yolculuk ile öğrendiğiniz zaman, ona 4 elle sarılıp bütün duygularınızı klarnetin içinden geçirip, sesi ile dinleyenlere aktarma isteğiniz oluşacaktır. Ve eminim ki klarnet çalmayı öğrendiğiniz için hiç bir zaman pişman olmayacaksınız. Müzik içinde gelişen bir hayat daima renkli ve kendini rahat ifade etmenin verdiği mutluluk ile geçer. Peki hala neden duruyorsun, haydi bir klarnet satın al ve öğrenmeye başla!


Sizler için, klarnet kursu izmir ailesi olarak aklınızdaki bütün soru işaretlerini yanıtlamaya çalıştık. Umarım sitemizden aklınızdaki bütün sorular cevaplanmış ve siz de klarnet öğrenmeye kesin karar vermiş olarak ayrılırsınız. Müzikle kalın!

Ayrıca; klarnet satın almayı düşünüyorsanız fakat hangi klarneti seçmeniz gerektiği hakkında şüpheleriniz varsa ve klarnetin bölümleri h akkında detaylı bilgilendirme almak istiyorsan “İlk Kez Klarnet Satın Alacaklar İçin Klarnet Satın Alma Rehberi” isimli makaleyi okumanı tavsiye ederiz.

Tags:

Author: Murat Erturgut

Comments are closed.