Hangi Klarneti Satın Almalı ?

Hangi Klarneti Satın Almalı ? için yorumlar kapalı

Klarnet, alım konusunda çalan kişiye bir çok farklı seçim imkanı sunan, geniş bir aile yapısına sahip çok yönlü bir müzik aletidir. Sıkça hem klasik hem de Türk müziğinde kullanılan bu enstrümanı satın almak için öncelikli olarak belli başlı konulara dikkat edilmelidir. Klarnet kursu İzmir yazımızda bu klarnet satın alacakların dikkat etmesi gereken noktaları ayrıntılı bir şekilde anlattık. Yazımızın devamında aşağıdaki bilgilere erişebilirsiniz;

  • En iyi başlangıç klarneti
  • Sol klarnetin özellikleri
  • Si bemol klarnetin özellikleri
  • Öğrenci klarneti

Klarnete Yeni Başlayanlar Hangi Klarneti Satın Almalı?

Klarnette marka model üzerine bir çok farklı seçenek çeşitliliği mevcut. Klarnet alacak kişiler öncelikle ilgisi duyduğu ve çalmak istediği müzik türünü belirlemeli ve alacağı klarnet türünü de buna göre belirlemelidir. Örnek verecek olursak Türk müziği çalmak isteyen birinin mi bemol klarnet satın alması pek doğru bir tercih olmayacak iken Türk müziği için en uygun klarnet sol klarnet olacaktır. Aşağıda klarnet türlerinin genellikle kullanıldığı alanları sıraladık;

-Sol Klarnet/ Türk Müziği
-Si Bemol Klarnet/ Klasik Müzik
-Mi Bemol ve Diğer Klarnet Türleri/ Orkestralar

Klarnet almak istiyorsunuz ancak çekinceleriniz mi var? Bu konuda profesyonel bir destek arıyorsanız klarnet kursu İzmir eğitmenlerimizden ücretsiz destek alabilir ve marka model konusundaki yönlendirmelere ulaşabilirsiniz. Ancak biz yine de dikkat etmeniz gereken birkaç konuya değinelim. İşte dikkat etmeniz gereken noktalar;

Klarnet Satın Alacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

1-) Eğer ki klarnet eğitimi konusundaki devamlılığınızdan şüphe duyuyorsanız bizim tavsiyemiz hesaplı bir öğrenci klarneti almanız yönünde olacaktır. Ancak klarnet satın alırken en ucuz klarnetlere değil, sizi uzun süre idare edecek, akordu tam ve tınısı hoşunuza giden bir seçeneği değerlendirmeye almanızı öneriyoruz.

2-) En iyi başlangıç klarneti şudur tarzında bir ifade yanlış olacağı için bütçeniz ve istekleriniz doğrultusunda bir karar vermeniz gerekmektedir. Ancak işinizi görecek ortalama düzey klarnet fiyatları yaklaşık olarak 250-300 dolar aralığında değişmektedir. Sizde bu fiyatlar civarındaki klarnetleri inceleyebilir ve muadil seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

3-) İkinci el klarnet almayı düşünüyorsanız mutlaka işinin ehli birini yanınıza almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü gözle görülemeyen bir çatlak, ses bozukluğu ya da akort tutmaması gibi durumları farkına varabilmek adına deneyimli biri muhakkak olmalı! Böyle bir durumda kesinlikle o klarneti satın almamalı ve başka seçeneklere göz atmalısınız, aksi takdirde yüzü astarından daha pahalıya gelecek ve klarnet tamir edilse bile eski performansını kazanamayacaktır.

4-) Sıfır bir klarnet satın alma niyetindeyseniz klarnet özelliklerini iyice araştırmanızı ve klarnetin üretildiği malzemeyi, marka model gibi bilgileri internet üzerinden detaylı şekilde araştırmanızı tavsiye ediyoruz ve yine sıfır alacak olsanız bile yanınızda en azından klarnet üfleyen bir arkadaşınızın olmasını öneriyoruz. Her ne kadar fabrikadan direkt çıkış yapmış bir müzik aleti olsa bile bazen dış faktörlerden kaynaklı olarak ya da üretim hatalarından dolayı klarnet üzerinde çeşitli problemler oluşabilmektedir ve bu enstrümanların hijyen açısından geri iadesi de kabul edilmeyeceğinden dolayı satın alırken deneyimsiz iseniz tek başınıza almamanızı tavsiye ediyoruz.

BONUS: Yok ben bu kadar detayla uğraşamam, bu daha deneyimsiz birinin bilmesi gerekenler kim bilir daha neler var? Diyorsanız, enstrümanınızı en uygun fiyatlara ve %100 satış öncesi ve sonrası destek alarak Erturgut Sanat Merkezinden yapabilirsiniz! Detaylar için bize mail atabilir, iletişim adreslerimizden ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir klarnet dersleri ile o çok beğendiğiniz parçaları kısa sürede çalabileceksiniz !

Tags:

Author: Murat Erturgut

Comments are closed.