Klarnetin Temel Parçaları

No Comments »

Klarneti Oluşturan Parçalar Nelerdir

klarnetKlarnet ahşap nefesli ailesinin bir üyesi olup, metalden yapılan klarnetler olsa da, genellikle sert ve dayanıklı bir ağaç olan abanozdan yapılmaktadır.

Klarnet 3′ ü temel olmak üzere toplam 5 parçadan oluşmaktadır. Bunlar üst gövde, alt gövde, kalak ve kafalık ile fıçıdır.

Boru biçiminde olan klarnetlerin, yukarı doğru gidildikçe daralan bir yapısı vardır. Kalak bölümü ise, klarnetin en geniş kısmıdır.

Klarnette sesin oluşumunu kısaca açıklayacak olursak, şu şekilde açıklayabiliriz: Ağızlıktan içeri giren hava, kamışla titreşime geçerek sesi oluşturur.

Üflemeli çalgılarda bulunan mekanizmalardan doğal olarak klarnette de bulunmaktadır fakat 1840′ larda flüte uygulanan “Boehm Sistemi” Klose tarafından klarnete uyarlanmıştır ve geçen yıllarda çeşitli düzenlemeler yapılarak bugünkü formuna ulaşmıştır.

Fıçı ya da ağızlık klarnetin üst bölümüne ilave edilen parçalardır. Ayrıca, klarnetin diğer enstrümanlarla akort edilmesine yardımcı olan parça fıçıdır.

Son olarak klarnet kamışına geldiğimizde, oldukça hassas ve incedir. Hasar görmüş, kırılmış ya da incelmiş kamışlar, size kaliteli ses vermeyecektir.

Klarnetle ilgili “klarnetin temel parçaları” yazımızın 2. bölümü olan “Klarnetin parçaları ve özellikleri” yazımızı aşağıdaki adrese tıklayarak okuyabilirsiniz.

Klarnetin Parçaları ve Klarnetin Parçalarının Özellikleri

Klarnet Kursu İzmir

Tags:

Author: ESM

Comments are closed.