Klarnet Çalmak İçin

No Comments »

Klarnet Çalmak İçin Bilgiler ve Klarnete yeni başlayanlara öneriler

klarnetKlarnete yeni başladıysanız ve kendinizi geliştirmek için, enstrümanlarını çok iyi tanımalıdırlar. Bunun için ise egzersizler dışında belli sürelerde klarnetle ilgilenmeniz ve klarnetinize büyük bir sevgi duymanız sizin açınızdan oldukça faydalıdır.

Klarneti tanımak önemlidir, sadece çalmak yetmez, klarnetle ilgili bilgi edinmek gerekir, klarnetin nasıl doğru birleştirildiğini, klarnetin bakımının nasıl yapıldığını, klarnetin yapımında hangi ağaçlar kullanıldığını ve klarnetinizde değişiklik yapmak istiyorsanız ne gibi parçaları değiştirirseniz daha iyi ses elde edebileceğinizi ve bunun gibi şeyleri de bilmeniz klarneti öğrenme sürecinizi kolaylaştırırken klarnete daha fazla bağlanmanızı da sağlayacaktır. Klarnet kursu sitemizde bahsettiğimiz konularla ilgili bir çok yazı bulunmaktadır, bilgi edinmek için sitemizdeki yazıları okumanızı öneririz.

Bununla birlikte klarnete yeni başladığınızda hemen dudak ve yüz kaslarınız gelişmediği için klarneti üflerken ilk adımlarda zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

İlk olarak klarnet öğrenmeye yeni başladığınızda, öncelikle temel olarak, uzun ses üfleme çalışmaları yapmanız gerekmektedir.

Klarnet ağızlığını dudağınıza yerleştirirken ise,

Bekin üst kısmına üst dişlerimiz destek alınacak şekilde oturtulur ve alt dudak hafifçe içeri doğru bükülüp , bekin ağzımızda kalan kısmı yaklaşık bir cm olacak şekilde alt dişlerin üzerine yerleştirilir.

Bekin ağza nasıl alındığını ve beki dudağa oturtma çalışmasını yaptıktan sonra doğru sesi çıkartma çalışmasına geçilebilir.

Son olarak iyi bir klarnet icracısı olabilmek içinse; tüm egzersiz ve çalışmaların düzenli bir şekilde yapılıp , her gün pratik yapılıp , adım adım uygulanarak ilerlenmelidir.

Klarnet çalmaya yeni başlayanlara öneriler yazımızın devamını, 2. bölümünü “Klarnetçilere Öneriler -2” adresine tıklayıp okuyabilirsiniz.

Klarnet Dersi İzmir

Tags:

Author: ESM

Comments are closed.