Klarnet Nasıl Üflenir?

No Comments »

Klarnet üflemekte zorluk mu çekiyorsunuz?
Emin olun bu yazımızdan sonra böyle bir sorununuz kalmayacak.
Alanında uzman klarnet eğitmenlerimiz tarafından hazırlanan bu yazıda;

  • Klarnetten ses çıkaramıyorum
  • Klarnetten nasıl ses çıkartılır? gibi sorunlarınıza yardımcı olduk.

Klarnet Nasıl Kolay Üflenir?

klarnet-nasıl-üflenirKlarnetin temelinde üfleme tekniklerinin olduğu bir enstrümandır. Doğru üflemeyi bilmek klarnet çalarken sadece doğru sesi çıkarmanızı sağlamaz aynı zamanda ulaşmak istediğiniz; renk katacak tizlere ve baslara da ulaşmanıza oldukça yardımcı olur. Buna bir örnek vermek gerekirse klarnet çalarken yüksek ve tiz seslere ulaşabilmek için ağızlık bölümüne dudaklarımızla bir baskı uygulayarak sesin içeriye daha sıkışık girmesine neden olup tiz seslere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bas seslere ulaşabilmek için ise daha serbest üfleyerek kalın seslere ulaşabilirsiniz.

Klarnet Üflemenin Kısa Yolu

Klarnette üfleyiş tekniklerini tam yapabilmeniz için ilk olarak doğru üflemeyi yakalamanız gerekmektedir. Doğru üflemeyi yakalamak için ufak birkaç ipuçları işinizi görecektir. Örneğin ilk olarak vücut ağırlığınızın dengeli bir biçimde dağılmasını sağlamalısınız. Şimdi bu ipuçlarını inceleyelim.

Doğru üflemeyi yaratmak için;

  • Bacaklarınızın doğru açıda olması gerekmektedir. Bacaklar omuz genişliğinde açık ve ikisi de dengeli bir şekilde ağırlığı taşımalıdır.
  • Dirseklerin pozisyonu oldukça önemlidir. Dirsekler parmakların klarnet perdesine dik oturmasını sağlayan önemli bir etkendir. Dirsekler ne aşırı dışarıda nede aşırı içeride olacak şekilde durmalıdır.
  • Parmaklarınız perdeye gayet dik ulaşmalıdır. Dik durmanız ve parmaklarınızın dik şekilde perdeye ulaşması sizi doğru dirsek açısına ulaştıracaktır.
  • Klarnet dengeli duracak şekilde perdelere basan parmaklar rahat olmalıdır. Vücudunuzun bütün bölgesinde olması gerektiği gibi parmaklarınızda rahat olması önemli bir unsurdur. Parmaklarınızın rahat olmasını sağlayan en önemli etken baş parmaktır. Baş parmak arkada önemli bir denge çubuğu görürken ön parmakların yükünü azaltır.

Doğru bir üflemeye ulaştıktan sonra şimdi üfleme tekniklerine geçebiliriz. Klarnet üfleme teknikleri genellikle iki teknikle açıklanır. Bunlar:

  • Fransız üfleme tekniği: Bu üfleme pozisyonunda üst dudak içe doğru kıvrılarak beke yerleştirilir. Beke kesinlikle diş teması yapılmaz. Alt dudakta aynı şekilde alt dişlerin üstüne gelecek şekilde kıvrılarak ağızlığa konulur. Bu şekilde üfleme yapılır. Bu teknik eskilerde çok yaygınken müziğin gelişimi ve klarnet çalımını kolaylaştırmak için diğer üfleme tekniği yaygınlaşmıştır.
  • Diğer üfleme tekniği ise aynı zamanda en çok kullanılan askeri üfleyiş diye tabir edilen üfleme şeklidir. Bu teknikte üst dişler ağızlığa konulur. Alt dudak ise alt dişlerin üstüne gelecek şekilde içe doğru bükülerek yerleştirilir. Bu teknik dünyada en çok kullanılan ve tercih edilen tekniktir.

Aklınızdaki diğer sorular ve sorunlarınız için Klarnet Kursu İzmir sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Tags:

Author: Murat Erturgut

Comments are closed.