Klarnet Nasıl Çalınır?

No Comments »

Klarnet çalmaya yeni başlayacaklar için veya klarnet çalanlar için önemli ipuçları, klarnet çalmaya yönelik faydalı bilgiler.

1208513_167131646812337_740063930_n-630x230
Klarnet çalmaya başlayan öğrencilerin ilk önce dikkat etmesi gereken unsur çalacakları enstrümanlarını iyi analiz etmeleridir. İyi icracı olmak ve teknik sahibi olmak elbette çalışılarak elde edilecek bir olaydır. Ancak enstrümanın özellikleri tam olarak bilmek daha önemli bir şarttır. Bu nedenle tüm icracıların belirli bir süre örneğin eğer boş vakitleri varsa klarnet ile vakit geçirmesi gereklidir. Klarnet çalma konusunda ilerlemek isteniyorsa bir diğer dikkat edilecek ve belkide en önemli unsur enstrümanınızı sevmenizdir. Klarnet çalmaya yeni başlayanlar elbette çalmayla ilgili yüz ve dudak kasları yeterli olgunluğa gelmediği için başlangıçta biraz yorulacak ve bazı güçlüklerle karşılaşacaklardır. Örneğin yanlış sesler çıkarma, istenen tonu elde edememe gibi problemler yaşanabilir. Bu tip teknik sorunları aşabilmenin en güzel yolu bol bol pratik yapmaktan geçer. Bu çalışmaların en önemlileri ses üfleme çalışmalarıdır.  Verimli bir ses üfleme çalışması yapabilmek için klarnetin doğru pozisyonda tutulduğundan emin olunması gereklidir.

Ses üfleme çalışmasına başlamadan önce klarnetin ağızlığının bir diğer adıyla bekin dudaklara doğru oturtulması gereklidir. Bekin üst kısmı üst dişlerden destek alınacak şekilde dudağa yerleştirilir ve alt dudaklar içeri doğru bükülerek, bekin ağzın içinde kalan bölümü yaklaşık bir cm içerde kalacak şekilde alt dişlerin üzerine oturtulur.doğru ton ve frekansı elde etmek doğru üfleme tekniğiyle uzun üfleme egzersizleri gerçekleştirmek zorunludur. Uzun uzun ses çalışmaları yaparak üfleme ve ses tekniği geliştirilmelidir. Günde minimum yarım saat ses çalışmasına ayrılmalıdır. Kaliteli ve iyi bir ton elde etmek icracının asıl amacı olmalıdır. İyi bir tekniğe sahip olabilmek için tonun kalitesinden ödün vermemek gereklidir. Daha iyi bir ton elde edebilmek için üflemenin dışında “tü” hecesi söylenerek aynı hece söyleniyormuş gibi klarnete hava üfleme çalışması yapılabilir. Genellikle alçak tonlar için dudaklar serbest halde tutulmalı, tiz tonlar içinse tam tersi bir tavır alınmalıdır.

Klarnet icrası konusunda başarı sağlamanın yolu düzenli çalışmaktan geçer. İcra çalışmaları ile teknik çalışmalar ve üfleme egzersizleri her gün aksatılmadan gerçekleştirilmelidir. Acele etmemek sindire sindire öğrenmek önemlidir. İyi bir icracı olmak isteniyorsa nota öğrenmek kesinlikle gereklidir. Nota bilmeden yapılan  tüm çalışmalar ancak belirli bir noktaya kadar gelişime açıktır. Bu nedenle nota bilgisi önemlidir. Ton çalışmaları ile ilgili egzersizler öncelikle yapılmalı, hızlanmayla ilgili çalışmalara daha sonra geçilmelidir. İyi ve kaliteli ton elde etmeden parmakları hızlandırmaya çalışmak yanlış olur. Hızlandırma çalışmaları için sabırla hareket etmek gereklidir. Hızın artması için dille parmakların birbiri ile uyum içerisinde hareket ediyor olması gereklidir. Klarnete tam anlamda hakimiyet sağlayabilmek için parmak hızlandırma egzersizleri ile paralel olarak doğru ses ve ton çıkarma çalışmalarını da yapmak gereklidir. Klarnette ilerlemenin en önemli şartının enstrümanı sevmek olduğu unutulmamalıdır.

Klarnet çalmakla ilgili aklınıza takılan diğer tüm sorular için size yakın olan klarnet kurslarından bilgi alabilirsiniz

Karşıyaka Klarnet Kursu: http://www.erturgutsanatmerkezi.com/izmir-muzik-kursu/klarnet-dersi-izmir.html
Alsancak Klarnet Kursu: http://taskagitsanat.com/klarnet-kursu-izmir-alsancak.html
Bornova Klarnet Kursu: http://artnmoreizmir.com/kurslar/klarnet-kursu/

Gaziemir Klarnet Kursu : http://artcraftakademi.com/kurslar/klarnet-kursu-izmir/

Tags:

Author: Murat Erturgut

Comments are closed.