Klarnet Çeşitleri Hakkında Bilgi

No Comments »

Klarnet Çeşitleri Nelerdir?

klarnet-çeşitleriKlarnet, kullanım açısından çok geniş bir alana sahiptir. Farklı müzik türleri için birçok klarnet çeşidi mevcuttur.  Türk Müziği’nden, Klasik müziğine kadar geniş bir kullanım alanı olan klarnetin çeşitlerini ve özelliklerini, klarnet kursu İzmir tarafından yazılmış bu yazımızda klarnet kursuna veya klarnet dersine başlamayı düşünenlere faydalı olması açısından açıkladık.

Kullanımı En Yaygın Olan Klarnetlerin Büyük’ten Küçüğe Sıralanışı

* Sol (G) Klarnet
* Si Bemol (Bb) Bass
* La (A)  Klarnet
* Si Bemol (Bb) Klarnet (Kullanımı en yaygın olan)
* Mi Bemol (Eb) Klarnet
* Sol (G) Klarnet

– Sol (G) Klarnet

En çok kullanım alanı Türkiye ve Balkan’dır.  Bu bölgelerde çokça sol klarnet ezgilerine rastlamak mümkündür. Bu klarnetin perde sisteminde Albert perde sistemi kullanılmıştır. Türk ve Doğu ezgilerini seslendirmede perde sisteminden kaynaklı olarak daha fazla rahatlık sağlayan klarnet çeşididir.

– Si Bemol (Bb) Bass Klarnet

Klarnet ailesinin en kalın tınılarına sahip klarnetidir. Bu klarnet türü solo kullanım için kullanılsa da genellikle orkestralarda tenor saksafonlarla birlikte tercih edilir. Aynı zamanda armonik hareketlerde diğer bas tınılı enstrumanlarla birlikte de kullanılabilir.

– La (A) Klarnet

En yakın olduğu tür Si bemol klarnettir. Bu klarnet çeşidi si bemol klarnetin bir alt türü olarak kabul edilir. Bu yüzden sesi daha bas tınılı ve boyu daha uzundur. Ses genişlikleri ve çalım tarzları bakımından si bemol klarnetle aynı olmalarından dolayı kimi zaman si bemol klarnet yerine bu klarnet çeşidi de tercih edilebilir.

– Si Bemol (Bb) Klarnet

Klarnet ailesinin en popüler çeşitlerindendir.  Kullanım çokluğundan dolayı klarnet denilince akla si bemol klarnet gelir. Boyu ortalama olarak 59 cm ‘ dir. Kullanım alanı genellikle klasik müziktir ve hem solo hem de orkestralarda tercih edilir.

– Mi Bemol (Eb) Klarnet

Küçük klarnet olarakta adlandırılmaktadır. Bunun sebebi klarnet ailesinin en küçük boya sahip klarneti olmasından kaynaklanmaktadır. Boyutu 42,9 cm’dir. Gene olarak görevi si bemol klarnetin ince seslerde bıraktığı noktadan yakalamak ve bu seslerde sürekliliği sağlamaktır.

Klarnet kursuna ya da klarnet dersine başlarken öncelikle klarnetin çalmak istediğiniz türünü belirlemelisiniz ve buna göre bir başlangıç yapmalısınız. Tercih ettiğiniz tarza ve klarnete göre ilerleyişinizi belirleyebilirsinz. Klarnet dersi İzmir yazımızda, kullanımı en yaygın klarnetleri ve bu klarnetlerin özelliklerini açıkladık. Tercihiniz konusunda kararsız kalma durumunuzda kursumuzla iletişime geçerek, eğitmenlerimizden yardım alabilirsiniz.

Klarnet kursu almak istiyor ancak klarnet eğitimi ile ilgili detaylı bir içerik okuduktan sonra kara vermek istiyorsanız sanat merkezimizin yazmış olduğu yazıya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/klarnet-kursu/

Ayrıca klarnet türleri ve çeşitleri hakkında farklı bilgiler edinmek istiyorsanız bu yazının tamamlayıcısı niteliğinde olan yazımızı bu bağlantıdan okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/klarnet-cesitleri-nelerdir/

Tags:

Author: Murat Erturgut

Comments are closed.