Klarnet Çalmaya Hangi Klarnetle Başlamalı?

No Comments »

Klarnet kullanmak isteyen kişilerin yaşadığı en büyük sıkıntılardan birisi olan klarnet seçimidir.
Bu sorunu ortadan kaldıran ilk etken yapmak istediğiniz müzik türü hakkında seçim gerçekleştirmenizdir. Batı müziğini yansıtan klarnet si bemol iken Türk müziği için kullanılan sol klarnettir. Değişkenlik göster ekerek kullanmaya çalışılması oldukça zordur. Yakalanmak istenilen yüksek verimi elde etmek hiçte sanıldığı kadar kolay değildir. Sol klarnet uzun yıllardır sanat müziği korolarında kullanılmaktadır. Aslında uygulanılan tekniklerle Türk müziği ya da batı müziği elde edilemez diye keskinlik yoktur. Çünkü klarnette önemli olan nefes tekniğinin kusursuz kullanımın yanında dudak pozisyonu ve parmaklarınız yerleştirdiğiniz şekildir. Buna gösterilecek olan en güzel örnekse si bemol klarnetle her tür müziği elde edebilen Göksun Çavdar’dır.

Si bemol klarnet ve sol klarnet arasında en belirgin fark sol klarnet daha uzun bir görünümdeyken si bemol klarnet daha kısa bir görünümde olmasıdır.
Bu görsel farklılığa paralel olarak aralarındaki delik ve mandalların sıralanış şeklide farklılık göstermektedir. Aralarındaki ilginç farklardan biri de hiçbir perdeye basmaksınız üflenildiklerinde piyanoya göre sol klarnetin ‘’re’’ sesini verirken si bemol klarnetin ise aynı işlem uygulandığında ‘’fa’’ notasını sesini vermesidir. Bu iki klarnet çeşidinde de ortak nokta sol notasının görüldüğü anda çalmaya başlanılmasıdır. Klarnet türlerinde yer alan boş pozisyona sol notası adı verilmektedir.

Klarnetin üretildiği ağaç türü abanozdur.
Daha kaliteli bir ses yakalayabilmek adına gül ağacından yapılanlar tercih edilebilmektedir.  Çünkü klarnetin çıkardığı sesin üzerinde en büyük etki klarnetin yapıldığı malzemelerdir.  Klarnet fiyat değerlerini etkileyen faktörlerin başında da kullanılan malzemelerdir. Çünkü klarnet aynı zamanda plastik, metal gibi malzemelerden üretildiği gibi abazon tozundan da üretilmektedir.

Author: Murat Erturgut

Comments are closed.